چکیده

فرآیند شستشو و همینطور مراحل مورد تایید صنعتی در قالیشویی به روشنی توسط IICRCS100 بیان شده است. مسائل کیفیت محیط زیست داخلی (IEQ)[1] مربوط به نگهداری و تمیز کردن باید به‌طور جامع بررسی شوند. در حال حاضر، برنامه‌های متنوع تمیز کردن، غیرمرتبط به‌نظر می‌رسند. مسائل مربوط به نگهداری ساختمان‌های تجاری و سازمانی نامرتبط بوده، و بندرت تمیز کردن روزانه منزل، نگهداری دوره‌ای و برنامه‌های تمیز کردن ترمیمی هماهنگ شده‌اند. نگهداری و تمیز کردن مناسب که به‌طور فعال در یک محیط بخوبی برنامه‌ریزی و مدیریت شده اعمال شود، می‌تواند از بسیاری مسائل IEQ جلوگیری و یا آنها را حل کند. بیشتر علوم فعلی مرتبط با قالیشویی بجای نتایج کلی فرآیند تمیز کردن، بر مسائل قابل سنجش تمرکز دارند. درحالیکه مطالعات بسیار خوبی در مورد انواع و مقادیر خاک روی قالی وجود دارد، مطالعه در زمینه خاک‌زدایی[2] کم و ناکارآمد هستند، زیرا نمی‌توانند شرایطی که تمیز‌کننده‌ها به‌طور طبیعی با آن مواجه می‌شوند، را ایجاد کنند. علم مرتبط با تمیز کردن به‌طور گسترده منتشر و به افرادی که به اطلاعات آن نیاز دارند ترویج داده نشده است.1- Indoor Environmental Quality

2- Soiling

مقدمه

برای اهداف این مقاله، بررسی مقالات در زمینه قالیشویی انجام شده است. قالیشویی‌های زیادی در کل تهران فعالیت می کنند و با عناوین مختبف نظیر قالیشویی آنلاین، قالیشویی در تهران و.... در اینترنت قایل جستجو هستند. جستجوی مقالات طی سال‌های  80-1960 و مطالعات مروری دهه‌های 70 و 80 انجام شد. تحقیق در زمینه مواد شیمیایی پاک‌کننده، خاک‌های قالی و سایر موضوعات قابل سنجش امروزه همچنان با قالیشویی امروزی مرتبط هستند. با وجود این، تحقیق در مورد روش قالیشویی به وضوح مورد نیاز است.

علم تمیز کردن شامل ارزیابی قالی (نوع الیاف، ساختار، رنگ، سن، الگوهای ترافیک و شرایط چرک‌زدایی) و تمیز کردن (شیمی، دما، پیش آمادگی، جریان آب، سرعت حرکت ابزار و تعداد تکرارها) است. نگهداری و تمیز کردن علمی قالی شامل برنامه‌ریزی، مدیریت، الزامات رویه‌ای و مواد شیمیایی و تجهیزات بسیار تخصصی است. علاوه بر این، صاحبان و مدیران ساختمان باید مراقب هزینه ناتوانی در نگهداری و تمیز کردن ساختمان‌ها باشند، نه تنها شناسایی عوامل مرتبط با ناتوانی در این حوزه را آغاز کردند، بلکه مخاطرات و هزینه‌های واقعی سلامت را نیز شناسایی کردند. فراتر از استهلاک سریع دارایی‌ها، هزینه‌هایی که اندازهگیری آنها دشوارتر است، مانند بهره‌وری از دست رفته و غیبت، مستقیما به نگهداری و تمیز کردن سازگار، مرتبط هستند.

قالی تنها بخشی از موضوع جامع کیفیت محیط زیست داخلی است. هر ساختمان مسکونی و تجاری باید به‌طور جامع در تعریف نگرانی‌ها و راه حل‌های IEQ مورد توجه قرار گیرد.

خاک قالی

اکثر قالی‌ها به سه دلیل، خیلی زودتر از زمانی که باید فرسوده می‍شوند یا ظاهری غیرقابل قبول پیدا می‌کنند: 1- تلاش کم برای حفاظت از قالی در برابر خاک؛ 2- تلاش کم برای زدودن خاک تازه روی قالی به‌طور منظم با روش‌های نگهداری در خانه؛ 3- صاحبان به‌طور منظم روش‌های تمیز کردن را بکار نمی‌گیرند. قبل از چرک‌زدایی، منبع خاک و همچنین ترکیب آن باید تعیین شود.

خاک قالی- هرگونه مواد ناخواسته که درنتیجه استعمال یا پوشش روی قالی یا درون آن نشسته باشد، از جمله ذرات، الیاف خارجی یا مواد محلول در آب یا مواد محلول در حلال غیرآبی (مواد غذایی، روغن، گریس و غیره) ذخیره.

محبوس کردن خاک- حفظ قالی از خاک یک قدم پیشگیرانه است که با نگهداری راهروهای بیرونی و استفاده از کفپوش‌ها در داخل و خارج از ساختمان بدست می‌آید. خاک‌های مخرب در فاصله 5/1 تا 2 متری از نواحی ورودی در منازل جمع انباشته می‌شوند. در ساختمان‌های تجاری یا سازمانی، اگر در ورودی کنترل نشده باشد، خاک می‌تواند بیشتر به داخل وارد شود. اگر خاک با نگهداری مناسب بیرونی و سیستم‌های پوشش نفوذناپذیر با اندازه متناسب محبوس شود، کل ساختمان تمیز می‌ماند و زمان کمتری صرف نگهداری کف، مبلمان و تجهیزات می‌شود. با وجود این، پوشش‌های ورودی باید به‌طور دوره‌ای جارو کشیده تکانده شوند و از خاک‌های سایشی تخلیه شوند، تا بتوانند موثر عمل کنند.

منبع و نوع خاک قالی

در علم قالیشویی اساسا دو منبع خاک وجود دارد و خاک‌هایی که از این منابع می‌آیند، به سه طبقه یا نوع مختلف تقسیم می‌شوند. به‌علاوه، این خاک‌ها در سه سطح مختلف درون کُرک انباشته می‌شوند. از بیرون، ذرات مسیر (مثلا شن، خاک رس، چمن، برگ و الیاف)، همراه با آلودگی‌های هوابرد ناشی از انتشار خروجی‌های صنعتی و خودروها، وارد خانه یا محل کار می‌شوند. جغرافیا بر ترکیب خاک تاثیر میگذارد. در داخل خانه یا محل کار، خاک از ریختن مو و شوره (حیوان و انسان)، ریختن الیاف پارچه و محصولات کاغذی، روغن‌های بدن و مواد غذایی، و یا از پردازش‌های تجاری (مانند ذرات تونر و دستگاه کپی) بوجود می‌آید. شاید کمتر شناخته‌ شده ‌ترین اما مهم‌ترین منبع خاک که روی الیاف تشکیل می‌شود، از روغن حیوانی و گیاهی است که در حوزه‌های خدمات غذایی یا آشپزخانه‌ها تولید می‌شود.


برای دریافت خدمات قالیشویی آنلاین در کرج می توانید از لینک مقابل کمک بگیرید: قالیشویی آنلاین


انواع خاک

برای تمیز کردن و قالیشویی موثر، خواص فیزیکی و شیمیایی انواع خاک باید شناخته شود.

خاک‌های محلول در آب شامل موادی هستند که براحتی در آب حل می‌شوند، مانند شکر، نشاسته، نمک و سایر پسماندهای مایع.

خاک‌های محلول در حلال‌های غیرآبی (بدون آب) شامل آسفالت، قیر، گریس یا روغن‌های حیوانی و گیاهی است. خاک‌های روغنی نیز درون قالی فقط در داخل ورودی محل کارهای تخصصی و یا پارکینگ‌ها انباشته می‌شوند (به ویژه آسفالت و مناطق با پوشش رویه). اگر خاک‌های روغنی بدون اینکه برداشته شوند، به مدت طولانی روی قالی باقی بمانند، ممکن است خشک یا "اکسید" شوند. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، یک لایه سخت، زرد، لاک مانند تشکیل می‌شود که به زمان اضافی و مواد شیمیایی خورنده برای حذف نیاز دارد. برخی الیاف (پلی استر، الفین) اولئوفیلیک (روغن دوست) می‌توانند خاک‌های روغنی را در طول زمان جذب کنند، و یک قطعه زرد رنگ در نواحی پر تردد باقی می‌گذارد که با تمیز کردن قابل برداشتن نیست. با استفاده از پیش عملیات مناسب و حداکثر استفاده از اصول قالیشویی، روغن‌های اکسید شده را تقریبا می‌توان به راحتی سایر انواع خاک حذف کرد.

خاک نامحلول شامل ذراتی مانند خاک رس (ذرات تجزیه شده سنگ)، کوارتز (مواد معدنی تشکیل شده از سیلیکا)، فلدسپار (سیلیکات آلومینیوم همراه با عناصر دیگر)، سنگ آهک (کربنات کلسیم)، گچ (گچ پاریس (گچ دندان‌سازی، گچ مجسمه‌سازی)) و کربن است. خاک نامحلول همچنین شامل الیاف سلولزی لباس، محصولات کاغذی، قطعات علف و برگ و الیاف پروتئینی است که توسط انسان، حیوانات خانگی و لباس‌ها ریخته می‌شوند. متخصصین پوست تخمین می‌زنند که در بزرگسالان روزانه بیش از 300 تار مو از قسمت‌های مختلف بدن به‌همراه 300000 سلول پوستی می‌ریزد. بیشتر این خاک در سطوح افقی در خانه یا محل کار، از جمله روی قالی‌ها، می‌نشینند. تمام این خاک‌ها در طبقه نامحلول قرار می‌گیرند زیرا نمی‌توانند با مواد شیمیایی مورد استفاده در تمیز کردن معمولی حل شوند. بنابراین، باید به روش دیگر حذف شوند؛ در غیر این صورت، حتی پس از تمیز کردن قالی به‌صورت خاک باقی می‌مانند.

ایجاد خاک

در مبحث قالیشویی چه از نوع اینترنتی و چه از نوع سنتی یا آانلاین مبحث برسی ایجاد خاک می تواند در مسائل پیشگیری موثر باشد. ذرات خاک، ابتدا تمایل به انباشتن در ورودی‌ها دارند. وقتی ورودی‌ها اشباع شدند، ذرات خاک بیشتر در نواحی داخلی ساختمان انباشته می‌شوند. در نهایت، نواحی پر تردد در کل فضا ممکن است با مقادیری از شن و ماسه سایشی بارگذاری شوند، که موجب اثر نامطلوب در الیاف ترموپلاستیک قالی می‌شود. بنابراین، مهم است که خاک با نگهداری و پوشش نفوذناپذیر ورودی محبوس شود و به‌منظور جلوگیری از آسیب به پوشش کف، به‌طور مرتب از این نواحی زدوده شود.

خاک در سه سطح مجزا درون پرز (خاب)[1] قالی ایجاد می‌شود. مو، سلولز و خاک‌های سبک یا چسبنده مانند گرد و غبار، قندهای چسبنده یا خاک‌های روغنی در سطح باقی می‌ماند. پرز میانی شامل ذرات سنگین‌تر گرد و غبار، الیاف و مواد گیاهی است. قسمت پایین، نزدیک به پشت قالی، شامل سنگین‌ترین و مخرب‌ترین ذرات خاک مانند شن و ماسه است.

آنالیز خاک

طبق مطالعات بسیار ذکر شده (آزمایشگاه‌های Proctor and Gamble، DuPont) که نمونه‌های خاک قالی از سراسر قاره آمریکا را آنالیز می‌کنند، 55% این نمونه خاک "متوسط" شامل ذرات سایشی است: شن و ماسه، کوارتز، خاک رس، سنگ آهک، گچ و کربن. تقریبا 10 تا 12% این نمونه خاک شامل مو شوره انسان و حیوان است و 14-12% دیگر شامل الیاف گیاهی (سلولز) است.

جدول خلاصه خاک قالی مورد شستشو در قالیشویی‌ها

نوع

ترکیب

منبع

مسکونی (%)

تجاری (%)

ذرات یا الیاف نامحلول

خاک رس، شن و ماسه، کوارتز، فلدسپار کربن، گچ

مسیرهای بیرونی

55

50

الیاف پروتئین

انسان، حیوانات خانگی، پارچه‌ها

12

10

مواد سلولزی و الیاف

از بیرون (چمن، برگ)؛ از روزنامه، مجلات، کاغذ، لباس؛ گیاهان داخلی

12

14

جمع کل

79

74

محلول در آب

شکر، نشاسته، نمک، پسماند مایع

مواد غذایی، مایعات بدن

6

12

محلول در حلال غیر آبی

قیر، آسفالت؛ حیوانات، روغن‌های گیاهی

مسیر، بخارات پخت و پز، روغن بدن (انسان و حیوان)

10

10

رطوبت

رطوبت

هوای بیرون، فعالیت‌های داخلی

3

2

شناخته نشده

-

-

2

2

کل

100

100

*(آنالیز خاک قالی اشباع شده از نمونه‌های یک مقطع از سراسر ایالات متحده - منابع: آزمایشگاه Proctor و  Gamble  (مسکونی) و شرکت DuPont (تجاری).


بررسی مقالات که توسط دکتر Al Luedtke  در سال 1997 انجام شد در زیر خلاصه شده است:

مطالعات متعدد در مورد خاک و قالیشویی از نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد که از نظر ترکیب به‌طور قابل توجهی مشابه هستند. حدود 60% نمک‌های معدنی (سیلیکات، فسفات و غیره)، 20% الیاف (حیوانی و سلولزی)، حدود 15% ماکرومولکول‌های آلی (رزین، صمغ و غیره) و حدود 5-3% مواد آلی با وزن مولکولی کم (گریس، چربی و روغن‌های غیر فرّار). اندازه ذرات گرد و غبار که اغلب تمایل به اتصال با سطح الیاف دارد، در محدوده 2 میکرون است (توجه: سطح الیاف در مقایسه با ذره‌ای در این اندازه تقریبا مسطح به‌نظر می‌رسد).

 

اتصال واقعی خاک با الیاف به سه مکانیسم مربوط است: 1- انسداد در ساختار سطح الیاف و درون کلاف تاری، 2- نیروهای الکترواستاتیک و 3- اتصال روغنی، که در آن ذرات در یک ماتریس آلی نرم محاط می‌شوند. اکثر محققان معتقدند که اتصال روغنی مهم‌ترین مکانیسم انباشتگی خاک در الیاف قالی است. اگر چه دو مورد اول مطمئنا رخ می‌دهند، نیروهایی که در این شرایط ذرات را به الیاف حفظ می‌کنند، می‌توانند به راحتی با تمیز کردن روزانه برطرف شوند. بنابراین، 20-10% قطعات آلی خاک در بغرنج‌ترین مشکل در گردگیری است؛ برای مثال منبع ماتریس آلی نرم است که در نهایت منجر به انباشت ذرات قابل مشاهده و تخریب ظاهر قالی می‌شود.

تماس اولیه خاک با قالی عمدتا توسط تردد پا است. اکثر مقالات از تفکیک 80% مربوط به کفش و 20% ذرات هوابرد استفاده کرده‌اند. هیچ مبنای فنی واضح برای این نسبت وجود ندارد، زیرا مقاله‌ای که اغلب به این نکته اشاره دارد، هیچ داده پشتیبانی ارائه نکرده است. با وجود این، ادعای غیر منطقی نیست. با وجود این، اشاره می‌کنم که یک بخش بزرگ‌تر از ذرات کوچک‌تر (1 تا 10 میکرون) از منابع هوابرد، محتمل است.

 بررسی مهم دیگر در مورد گردگیری این است که الیاف در برخی نقاط "اشباع" می‌شوند و به تعادل می‌رسند؛ برای مثال، خاک وارد و خارج خواهد شد. اشباع یا تعادل تابعی از چند متغیر هستند، از جمله شکل الیاف و محتوای روغن خاک. این امر به‌خوبی توسط Rivet و همچنین توسط Westenberg که در کار او یک قالی شدیدا خاکی شده بین دو نمونه جدید قرار گرفته شده بود، نشان داده شده است. در عرض چند روز سه قالی در ظاهر بسیار شبیه بودند؛ برای مثال با انتقال خاک به نمونه‌های تمیزتر، قالی شدیدا خاکی روشن‌تر شد.

همچنین دانستن خواص قالی که نقش مهمی در انباشتگی خاک و ظاهر بصری خاک دارند، مهم است. تعداد کافی مقالات این زمینه را پوشش داده‌اند. جای تعجب نیست که رنگ و طرح قالی با توجه به ظاهر خاک مرئی، مهم است. البته، قالیی که بسیار سبک یا بسیار تیره باشد، خوب عمل نمی‌کند. مشخص شده است که رنگ‌های متوسط و متوسط-تیره در الگوهای تصادفی، خاک را بسیار خوب  مخفی می‌کنند. به‌علاوه، خواص مات کردن الیاف نیز مهم است، برای مثال، ورود TiO2 یا PEO در پلیمر، و خواص انکسار نور مقطع عرضی (رشته‌های توخالی بهتر از سه لوب). در مطالعات متعدد گزارش شده است که مساحت سطح کلی الیاف مهم است (کمتر بهتر است). در نهایت استفاده از مواد شیمیایی فلوئوردار در چندین مطالعه برای ایجاد قابلیت ضد خاک به‌خصوص در مراحل اولیه فرآیند گردگیری نشان داده شده است، که به‌طور معنی‌دار، انباشتگی قابل رویت را به تاخیر می‌اندازند.

نظریه در مورد حذف خاک از الیاف قالی عمدتا براساس تمیز کردن مرطوب با الیاف‌های پارچه‌ای دیگر است. نامعقول نیست که انتظار داشته باشیم الیاف قالی مشابه رفتار کنند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، Erik Kissa، درباره "مواد شیمیایی" به تعداد زیاد در این زمینه نوشته است. او در مورد جزئیات مکانیسم‌های حذف خاک بحث می‌کند. قابل توجه است که مراحل اولیه فرآیند تمیز کردن، که توسط Kissa فرض شده است، شامل جابجایی روغن در سطح مشترک الیاف/سطح با سورفکتانت‌ها است. مراحل بعدی تشکیل و تعلیق میسل‌ها می‌باشد. خواندن مباحث وی جالب است.

روش‌های ارزیابی انباشتگی خاک در مطالعات منتشر شده متعدد، تمرکز اصلی هستند. از لحاظ تاریخی، رویکردهای گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است که بیشتر آنها از ارزشمند هستند. این رویکردها از موضوعات ساده تا تکنیک‌های پیچیده بازتاب نور رتبه‌بندی می‌شوند. با توجه به رویکرد آخر، تلاش‌های اولیه شامل استفاده از اندازه‌گیری‌های تیره‌گی/روشنی بودند؛ با وجود این، تجربه ثابت کرد که این روش در هنگام ارزیابی عملکرد قالی با رنگ‌های بشدت متفاوت، شکست خورد. همچنین روش‌های گراویمتری برای ارزیابی انباشتگی و حذف خاک وجود دارد، و DuPont متوجه شده است که XRF به‌خوبی با انباشتگی خاک و بنابراین soiling مرئی همبستگی دارد.

در حال حاضر دو رویکرد رایج در اندازه‌گیری‌ soiling استفاده از مقیاس خاکستری AATCC و استفاده از اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی یا ΔE است. روش اول بسیار ساده است، اما به نظر می‌رسد که با ارزیابی بصری موضوعی ناظر و تکنیک بسیار پیشرفته ΔE که در مطالعات متعدد گزارش شده است، همبستگی نسبتا خوبی دارد.

نگهداری پیشگیرانه

علاوه بر نگهداری ورودی و پوشش نفوذناپذیر، استفاده موثر از تجهیزات کارآمد برای جارو کشیدن ضروری است. اغلب اهمیت نگهداری قالی‌های معمولی تا زمانیکه غیرقابل تمیز شدن شناسایی شود، کاهش می‌یابد. مسئولیت اولیه برای حذف ذرات خشک خاک از قالی باید با کاربران نهایی باشد. به‌علاوه، جلوگیری از غربال شدن خاک سایشی به پایین الیاف که تخریب از آنجا آغاز می‌شود، باید به‌طور منظم انجام شود. پس از آن که خاک زمان لازم برای انباشته شدن در پایه الیاف را داشته باشد، غیر واقعی است که انتظار داشته باشید تمام ذرات خاک‌های ریز را حتی با تجهیزات حرفه‌ای حذف کنید. هنگامی که ذرات خاک در نقطه اشباع در الیاف قالی انباشته می‌شوند، نه تنها بر ظاهر تاثیر می‌گذارند، بلکه کاهش آنها تا سطح قابل قبول بدون فرآیند جاروبرقی کشیدن وقت‌گیر، دشوار می‌شود. برای حفظ کیفیت قالی، قالیشویی ها شستشوی مکرر و دوره ای را پیشنهاد می دهند. اگر جاروبرقی کشیدن در فواصل منظم برنامه‌ریزی نشده باشد، انباشتگی خاک اجتناب‌ناپذیر است.

در صنعت قالیشویی دو نوع اصلی دستگاه مکنده وجود دارد: جعبه‌ای (خوابیده) و ایستاده. برچسب سبز موسسه قالی و قالیچه تضمین می‌کند که جاروبرقی‌هایی با این نامگذاری است با معیارهای تست عملکرد مناسب در زمینه حذف خاک، محدود کردن گرد و غبار و حفظ ظاهر قالی تطبیق دارند. جاروبرقی‌های جعبه‌ای عمدتا برای اثاثیه منزل، تزئینات پرده‌ای و کفپوش‌های سخت طراحی شده‌اند. بدون اتصال اختلاط (اغتشاش) مناسب برای قالی، جریان هوایی که به‌تنهایی از طریق جاروبرقی‌های جعبه‌ای تولید می‌شود، کمی بیش از حذف خاک سطح از الیاف قالی با چگالی بالا، انجام می‌دهد. در قالی‌های حلقه[1] کوتاه، سطح حلقه، جاروبرقی‌های جعبه‌ای تا حدودی بهتر عمل می‌کنند. جاروبرقی‌های ایستاده به‌طور خاص برای ایجاد تلاطم در پرزهای قالی برای حداکثر حذف خاک خشک طراحی شده‌اند. درحالیکه برس جاروبرقی‌های ایستاده ارتعاش می‌کند و ذرات خاک، مانند گرد و غبار، شن و ماسه را به جریان هوای تولید شده در نازل جارو منتقل می‌کند، مو، کرک و نخ‌ها را شانه می‌کند (جمع می‌کند). خاک در جریان هوای جارو وارد می‌شود، جاییکه باید در یک کیسه بازیافت یکبار مصرف از بالا پرشونده با راندمان بالا انباشته شود. پیکربندی پر شدن از بالا، حداقل جریان هوای ممانعت شده را  تضمین می‌کند، حتی زمانیکه 2/1 تا 3/2 کیسه پر است. در غیر این صورت، هنگامیکه کیسه 2/1 تا 3/2 کیسه پر باشد، خاک زیادی سطوح داخلی کیسه را پوشش می‌دهد تا حفظ جریان هوای موثر را حفظ کند. 


ذرات خاک در واحد میکرون اندازه‌گیری می‌شوند. اگر کیسه‌های یکبار مصرف با راندمان بالا استفاده نشود، کوچکترین ذرات (کمتر از 7 میکرون) که از قالی برداشته می‌شوند، به‌راحتی از آن عبور می‌کنند و به داخل ساختمان بر می‌گردند و دوباره برای استنشاق ساکنین دردسترس قرار می‌گیرند. ذرات 5-3/0میکرون به اندازه کافی کوچک هستند تا برای چند دقیقه یا حتی روزها، در هوایی که ساکنین تنفس می‌کنند معلق باقی بمانند.

دانستن این نکته مهم است که ریه‌های انسان و مجاری نایژه‌ای با سطوح مژک‌دار (ساختارهای مو مانند) پوشیده شده است که قادرند بیشتر ذرات استنشاقی کمتر از 10 میکرون را فیلتر کرده یا بگیرند. ذرات کوچکتر از 10 میکرون می‌توانند درون ریه‌ها به آلوئول (کیسه‌های هوایی) که اکسیژن را از هوا در ریه‌ها از طریق غشاهای حساس به سیستم گردش خون بدن انتقال می‌دهند، نفوذ کنند. هنگامیکه ذرات کوچک عمیقا درون بافت‌های ریه نفوذ می‌کنند، می‌توانند موجب تحریک یا آسیب زدن به بافت‌های حساس شوند. وقتی بیش از حد تنفس شود، به‌طور ثابت باعث کاهش عملکرد تنفسی می‌شود، همانند افراد سیگاری. باید به اثر تنفس بیوآئروسول‌ها (باکتری‌ها، هاگ یا قطعات قارچ‌ها) و متابولیت‌های آنها (مانند اندوتوکسین‌ها، میکوتاکسین‌ها) که در حین جاروکشیدن هوابرد می‌شوند، نیز توجه شود. به همین دلیل، کیسه‌های یکبار مصرف با کارایی بالا یا سیستم‌های تصفیه ضروری هستند.

نمودارهای زیر اندازه خاک‌های معمول که ممکن است در قالی یافت شوند و زمانی که ذرات با ابعاد مختلف در هوای تنفسی معلق باقی می‌ماند را نشان می‌دهند. وقتی با گرد و غبار ریز ترکیب شوند که ناگزیر بر روی مبلمان ساختمان پس از جاروکشیدن یافت می‌شود، به افزایش تکرار سایر کارهای تمیز کردن نیاز است.


اندازه ذرات خاک‌های معمول

ذرات هوابرد

اندازه در واحد میکرون

دود سیگار

01/0 تا 1

دود احتراق (چوب، و غیره)

1/0 تا 4

گرد و غبار جو

01/0 تا 1

گرد و غبار خانگی

01/0 تا 300

لایه‌های پوستی

1 تا 10

گرد و غبار حشره‌کش‌ها

1/0 تا 10

بخارات

1/0 تا 1

هاگ قارچ‌ها (کپک)

3 تا 30

باکتری

1/0 تا 10

ویروس

03/0 تا 25/0

گرده

10 تا 100

مو

30 تا 120

ذرات کمتر از 2/0 میکرون با میکروسکوپ الکترونی (001/0 تا 2/0 میکرون) قابل مشاهده هستند. ذرات بزرگ‌تر از 2/0  تا 10 میکرون با میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. ذرات بزرگ‌تر از 10 میکرون با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند (منبع: موسسه تحقیقات استنفورد).

 

سرعت فرونشستن ذرات (میانگین زمان فرونشستن در اتاق با سقف 8 اینچ: میکرون µg=)

کمتر از µg 1

دائما معلق

µg 1

8 ساعت و نیم

µg 5

20 دقیقه

µg 10

5 دقیقه

µg 15

2 دقیقه و 15 ثانیه

µg 30

34 ثانیه

µg 50

12 ثانیه

µg 100

3 ثانیه

 

توصیه می شود که کاربران نهایی مسکونی دو بار در هفته کامل جارو بکشند. در بیشتر ساختمان‌های سازمانی و تجاری، جارو کشیدن روزانه ضروری است تا از نفوذ خاک به پایین پرز قالی، جاییکه در سطح ناپذیرفتنی (IICRC S100) انباشته می‌شوند، جلوگیری شود. مسیرهای تردد باید حداقل دو گذرگاه دریافت کنند، حال آنکه ورودی‌ها به چهار یا پنج گذرگاه نیاز دارند.


خاک واقعی در مقابل "ظاهری"

اغلب قالی‌، به‌ویژه در ورودی، پاشنه در و مناطق تردد، حتی وقتی که ظاهر نامرغوب آن ناشی از خاک نباشد، خاکی به‌نظر می‌رشد. این وضعیت احتمالا نتیجة "خاک ظاهری" است، که مخالف "خاک واقعی" است. خاک ظاهری - "خاکی" که واقعا خاک نیست، اما کثیف به نظر می‌رسد - از سه منبع می‌آید:

سایش، نفوذ نور منعکس‌شده از سطح الیاف به‌علت آسیب ناشی از ترکیب ذرات خاک سایشی و تردد را توصیف می‌کند. خاک ساییده شدة تردد در سطوح الیاف ترموپلاستیک، سطوح خراشیده و ساییده ایجاد می‌کند. در شرایط شدید، الیاف‌ها ممکن است معمولا در نزدیکی پایه که ذرات بزرگ‌تر خاک سایشی انباشته می‌شوند، دو نیم شوند.

محوشدگی به از بین رفتن تدریجی رنگ به‌علت قرار گرفتن طولانی مدت قالی در معرض منابع نور (لامپ رشته‌ای، فلورسنت و نور خورشید) اشاره دارد. تماس طولانی مدت بین رنگ‌های استفاده شده برای الیاف نایلونی و خاک‌های اسیدی نیز می‌تواند رنگ قالی را تغییر دهد یا به مرور زمان باعث تغییر ظاهری شود.

فرسایی کاهش تراکم پرز ناشی از تردد و خاک سایشی است که الیاف حاوی گره را ریز می‌کند. در نهایت، این کاهش جزئی الیاف منجر به تغییر قابل توجه ظاهر در مناطق مورد استفاده زیاد می‌شود که با تمیز کردن قابل بازسازی نیستند.

اثر انباشت خاک بر روی الیاف در چهار مرحله رخ می دهد:

مرحله 1 - الیاف جدید نور یکنواخت از منبع به چشم بیننده منعکس می‌کنند.

مرحله 2 - الیاف خاکی و ساییده می‌شوند، رنگ از بین می‎رود و قالی فرسوده به نظر می‌رسد (مات و فشرده).

مرحله 3 - بلافاصله پس از تمیز کردن، الیاف با رطوبت پوشانده می‌شوند که بر ظاهر الیاف به دو طریق تاثیر می‌گذارد: اول، رنگ‌های بزرگنمایی شده قالی را رنگی‌تر از همیشه نشان می‌دهند، و دوم، سطوح ساییده روی سطح الیاف را پر می‌کند که موقتا نور یکنواخت به چشم بیننده منعکس می‌کنند.

مرحله 4 - پس از خشک شدن، مناطق تردد تیره و چرک به نظر می‌رسد زیرا نور نفوذ کرده یا منکسر می‌شوند.

نگهداری پیشگیرانه، همراه با تکرار کافی تمیز کردن، تا حد زیادی اثر خاک بر روی ظاهر قالی را به تاخیر می‌اندازد. این واقعیت درباره فرسایی و پارگی چندین مفهوم IEQ دارد، که نگرش کاربران نهایی را نسبت به قالی به‌عنوان پوشش کف تحت تاثیر قرار می‌دهد. اهمال در نگهداری هر پوشش کف دیگر، ظاهرش را سریع‌تر از قالی تخریب می‌کند.


در بسیاری از ساختمان‌ها، کیفیت محیط زیست داخلی (IEQ) 5 تا 10 برابر بدتر از آن بیرون آن است. به‌طور متوسط 90% از زندگی فرد در داخل خانه صرف می‌شود؛ بنابراین،IEQ  به دلایل زیر اهمیت زیادی دارد:

-        پاسخ های آلرژیک به گرد و خاک و قارچ‌ها با کاهش IEQ به‌طور چشمگیر افزایش می‌یابد.

-        عدم حضور می‌تواندIEQ  را تضعیف کند.

-        اختلالات تنفسی در کودکان زیر پنج سال با IEQ ضعیف مرتبط است.

-        در شرایط وخیم،IEQ  ضعیف منجر به کاهش ظرفیت ریه و افزایش بار کاری قلب می‌شود.

 

اصول 

قالیشویی  

تمیز کردن فعالیت سنتی حذف آلاینده‌ها، آلودگی‌ها و مواد نامطلوب از محیط زیست یا سطح برای کاهش آسیب یا آسیب رساندن به سلامت انسان یا اجناس با ارزش است. تمیز کردن فرآیند مکان‌یابی، شناسایی، نگهداری، حذف و دفع مناسب مواد ناخواسته از محیط زیست یا اجناس است. تمیز کردن ممکن است در سه سطح توسط کارشناسان نگهداری و تمیز کردن خانگی یا مستقل انجام شود.

نکته: این تعریف بر اهمیت سلامت بشری تاکید می‌کند. در حقیقت، مادامی که نتایج بصری دلخواه مدنظر است، سلامت و ایمنی مصرف‌کننده بابد در اولویت باشد. خوشبختانه این دو هدف - نتایج بصری و سلامت انسان - سازگار هستند. هنگام تمیز کردن برای سلامتی نتیجه بصری نیز حاصل می‌شود.

خانه‌داری- فعالیت‌های منظم برای نگه داشتن وسایل در مکان‌های مناسب، با تکیه بر مهارت‌های سازمان‌دهی و تلاش. این شامل وظایف دوره‌ای مانند کنار گذاشتن وسایل، تخلیه زباله، شستشوی ظروف و لباس، جارو کشیدن قالی، گردگیری مبلمان و پاک کردن کف می‌باشد.

نگهداری- تمیز کردن منظم که باید مرتبا انجام شود. برخلاف خانه‌داری، بر تمهیدات مکانیکی و شیمیایی از جمله پوشش‌های درب، ماشین‌های تمیز کردن، فیلترهای هوا، واکس‌ها، حلال‌ها (مواد شوینده) و ضدعفونی کننده‌ها متکی است؛ که به نگهداری محیط در وضعیت بهداشتی‌تر کمک می‌کند.

ترمیم- تمیز کردن عمیق. به‌طور دوره‌ای در صورت نیاز انجام می‌شود. ترمیم زمانی لازم است که محیط از کنترل خارج شده و باید به وضعیت بهداشتی یا نظم بیشتر بازگردد. ترمیم فرآیند تمیز کردن طبیعی نیست و معمولا توسط افرادی که به‌طور خاص آموزش دیده‌اند انجام می‌شود.

تمیز کردن آرایشی (قابل قبول از نظر بصری) و تمیز کردن پیشرفته (از لحاظ فنی دقیق، و همچنین نتایج تمیز بصری مطلوب) باید از هم تشخیص داده شوند.


اصول قالیشویی در تهران - پنج مولفه اصلی

  1.  حذف خاک خشک (جارو خشک)- بر اساس بسیاری از آزمایشات انجام شده توسط انجمن‌های مستقل (مانندCRI ) و سازمان‌ها در سال‌های اخیر، غیر منطقی است که اظهار کنیم حذف خاک خشک یک روش ضروری قبل از تمیز کردن مرطوب نیست. حذف خاک خشک در یک فاز مقدماتی (گهگاه ضروری) و سه فاز حذف فیزیکی انجام می‌شود. ابتدا، ممکن است قبل از جارو کشیدن خشک، آماده‌سازی پرز (با استفاده از ابزاهای تمیز کردن) برای جدا کردن پرز بعضی از قالی‌های پرز-بلند مسکونی لازم باشد. برای قالی تجاری، آماده‌سازی پرز مسئله مهمی نیست. دوم، حذف فیزیکی خاک در سه مرحله انجام می‌شود: جارو کشیدن کامل با جاروی ایستاده، جارو دستی کشیدن بخش ورودی (حذف تجمع مخرب خاک سایشی)، و جاروکشیدن دوره‌ای لبه‌ها برای حذف گرد و غبار و خاک‌های ریز که از نازل جاروی ایستاده قادر حذف نیستند.
  2.  اصل تعلیق خاک- پس از اینکه خاک خشک از روی قالی جمع شد، فرآیند تعلیق خاک (پیش آماده‌سازی) می‌تواند آغاز شود. تعلیق خاک یک گام مهم در تمیز کردن پیشرفته قالی است. هدف از تعلیق خاک جدا کردن خاک از سطوح الیاف است. چهار عامل بنیادی در اصل تعلیق خاک باید مدنظر قرار گیرد؛ که عبارتند از اثر مواد  شیمیایی، حرارت یا دما، اغتشاش و زمان. این عوامل به همین ترتیب مورد بحث قرار می‌گیرند.

  3.  اثر مواد شیمیایی- این واقعیت را تصدیق می‌کند که بدون مواد شیمیایی به شکل پاک کننده‌ها و افزودنی‌های مرتبط، بهترین تلاش‌ها فقط منجر به فرسایش فیزیکی یا جابجایی مقادیر جزئی خاک می‌شوند. فعالیت شیمیایی در دو مرحله از فرآ‌یند تمیزکاری مورد استفاده می‌شود. اول و مهمتر از همه، مواد شیمیایی قالی را برای تمیز کردن با کاهش تنش سطح، حل کردن، امولوسیون سازی، تعلیق و جداسازی خاک‌های مختلف آماده می‌کند. این مرحله، پیش آماده‌سازی ضروری است. مرحله دوم اثر مواد شیمیایی زمانی اتفاق می‌افتد که مواد شیمیایی با محلول‌های شستشو مخلوط شده خاک‌های سبک را که در مناطق غیرتردد در امتداد قرنیزها و یا زیر مبلمان انباشته شده‌اند، معلق کند. مواد شیمیایی مناسب، که در پیش آماده‌سازی مخلوط و استفاده می‌شوند برای آغاز تمیز کردن باکیفیت ضروری است.

  4.  حرارت یا دما- حرارت تنش سطحی آب را کاهش می‌دهد و تمیز کردن سریع‌تر و کارآمدتر از آب سرد را ممکن می‌سازد. این یک مسئله ترمودینامیکی، یا توانایی گرما برای سرعت بخشیدن به فعالیت مواد شیمیایی مورد استفاده است. ماشین استخراج پیشرفته قادر به تولید دمای آب ایمن و ثابت بیش از F 200/ 0C 93 می‌باشد. با وجود این، دمای آب در قالی، به دلیل تشعشع حرارت از لولههای محلول و شیرهای فلزی، همراه با سیستم سرمایش تبخیری قطرات افشانه‌ای، نباید بیش از F 170-160/ 0C 77-71 باشد. الیاف قالی بمدت چند دقیقه در F 350-212/ 0C 177-100 تثبیت حرارتی می‌شوند. رنگ آمیزی قالی نایلونی اغلب در دمای F 350-212/ 0C 177-100 بمدت چند ساعت انجام می‌شود. بنابراین، الیاف، نخ‌ها و یا رنگ‌ها طی تمیز کردن تحت تاثیر حرارت بکار رفته در ماشین استخراج پیشرفته قرار نمی‌گیرند. با با استفاده از آبگرمکن‌های نصب شده در دستگاه‌های قابل حمل، دمای آب شستشو ی قالی بسیار پایین‌تر است.

  5.  اغتشاش- در برخی روش‌ها برای نفوذ و توزیع یکنواخت مواد شیمیایی، مهم است. بدون این مرحله مهم، تعلیق خاک ظاهری و غیر یکنواخت است، شاید حتی بعد از استخراج منجر به رگه‌های خاک شود. دو مرحله وجود دارد که طی آن از اغتشاش در فرآیند تعلیق خاک استفاده می‌شود. ابتدا، ایجاد اغتشاش با برس دستی در پیش آماده‌سازی، یک روش موثر و زمان کارآمد و کمتر مخرب برای اعمال اغتشاش است. اغتشاش با برس منجر به حرکت (ضربه) در سرتاسر پرزهای قالی پیش آماده‌سازی شده در مناطق تردد می‌شود، و فشار (تنش) ویژه‌ای در مناطق ورودی شدیدا خاکی ایجاد می‌کند. دوم، اغتشاش مکانیکی شامل استفاده از برس مکانیکی دورانی یا استوانه‌ای برای ایجاد اغتشاش شدید و توزیع مواد شیمیایی پیش آماده‌سازی در پرزهای قالی برای حداکثر تعلیق خاک است.

قالیشویی در منازل مسکونی به‌طور متوسط یکبار در هر دو تا سه سال انجام می‌شود. خاک‌های انباشته شده بیش از این مدت، حتی با بهترین مواد شیمیایی، معلق نمی‌شوند. با مواد شیمیایی خوب و قوی، فقط چند دقیقه لازم است تا مواد به‌درستی با اغتشاش در همه نواحی قالی توزیع شوند و کار خود را انجام دهند. حدود 10 تا 20 دقیقه زمان ماندگاری نیاز است. 


خلاصه اصول تمیز کردن

چهار اصل اساسی تحت اصل دوم تمیز کردن وجود دارد: تعلیق خاک:

-        استفاده از مواد شیمیایی، تاکید می‌کند که بدون آنها تمیز کردن حتی آغاز نمی‌شود.

-        حرارت یا دما مواد شیمیایی را به تعلیق سریع‌‎تر و کارآمد خاک تحریک می‌کند.

-        برای توزیع یکنواخت مواد شیمیایی، نیاز به اغتشاش است.

-        زمان ماندگاری برای عملکرد مواد شیمیایی لازم است، مخصوصا برای تمیز کردن روغن‌های اکسید شده.

توجه داشته باشید که هر یک از این اصول به استفاده مناسب از مواد شیمیایی بستگی دارد؛ برای مثال، دما مولکول‌های شیمیایی را تحریک می‌کند، اغتشاش مواد شیمیایی را برای حداکثر تماس با خاک توزیع میکند، و زمان ماندگاری اجازه می‌دهد مواد خاک را از الیاف جدا کند.

استخراج خاک- خاک‌های که نمی‌توانند با جارو کشیدن خشک حذف شوند ممکن است با روش‌های دیگر (از قبیل جذب، جارو کشیدن مرطوب یا عملیات تمیز کردن پس از جاروی خشک) حذف شوند. برای مثال، ماده و پد جاذب برای استخراج خاک معلق شده استفاده می‌شود. روش‌های کف خشک و شامپو زدن دورانی از جارو کشیدن مرطوب برای پاک کردن خاک‌های معلق استفاده می‌کند. روش استخراج با آب داغ از فرآیند شستشو برای تخلیه خاک‌های معلق از روی الیاف استفاده می‌کند. زمانیکه قالی کاملا خشک شده است، کاربران نهایی باقی مانده‌های کریستاله شده شوینده را بهمراه خاک‎هایی که تعلیق کرده‌اند، استخراج می‌کنند.

پرداخت[1] (آراستن)- اصطلاح "تمام‌کاری پرداخت" به هر روشی که فراتر از فرآیند حذف فیزیکی خاک، ظاهر قالی‌های مسکونی را ارتقا دهد اشاره دارد (برای بهبود درک مصرف‌کنندگان از تمیزی). در قالی‎های تجاری فرآیند پرداخت به‌ندرت نیاز است و هیچ سهمی در تمیز کردن یا حذف خاک ندارد. به‌طور کلی، برای تنظیم و آراستن پرز قالی یکی از ابزارهای مختلف پرداخت (پیرایش کننده قالی، برس یا شانه) که به‌ویژه برای این منظور طراحی شده است، استفاده می‌شود.

خشک کردن - تمیز کردن کامل نمی‌شود، تا اینکه قالی خشک و آماده تردد باشد. خشک کردن قالی به دلایل مختلف ضروری است:

-        لازم است قالی برای استفاده کاربران نهایی در اسرع وقت بازگردانده شود.

-        دراصل خشک کردن قالی خطرات لغزش را حذف می‎کند، به‌ویژه جاییکه انتقال قالی بر روی کفپوش‌های وینیلی، چوبی یا کاشی انجام می‌شود.

-        خشک کردن سریع بوی ترش یا نای مربوط به رطوبت، و همچنین پتانسیل رشد میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد.


روش‌های تمیز کردن (HWE)

پنج روش تمیز کردن قالی پذیرفته شده در صنعت و مراحل آنها در راهنمای استاندارد و مرجع برای تمیز کردن حرفه‌ای قالی، موسسه بازرسی، تمیز کردن و مرمت، توصیف شده است (IICRC S100، 2002).

روش‌های تمیز کردن به دو دسته تقسیم می‌شوند: روشهای نگهداری یا تمیز کردن موقتی و روش‌های تمیز کردن اصلاحی. روش‌های خاصی در اصل برای بهبود زیبایی‌شناختی (ظاهر) قالی، علاوه بر قابلیت آنها برای حذف خاک، توسعه یافته‌اند. به‌طور کلی، روش‌های تمیز کردن نگهدارنده شامل ترکیبات جاذب، پدهای جاذب و فوم خشک است. روش‌های تمیز کردن اصلاحی شامل شامپو زدن صحیح و استخراج با آب داغ است (HWE)[1].

روش‌های تمیز کردن از لحاظ اجزاء شیمیایی، روش کاربرد (از جمله تجهیزات) و تئوری عملکرد آنها توصیف می‌شوند. آنها براساس توانایی سیستم برای به بیشینه ساختن اصول تعلیق خاک (اثر مواد شیمیایی، دما، اغتشاش و زمان) ارزیابی می‌شوند. قابلیت حذف فیزیکی خاک (برای مثال استخراج) نیز همراه با مزایا و محدودیت‌های روش ارزیابی می‌شود.

روشی که اصول تمیز کردن را به حداکثر می‌رساند و منجر به حداکثر حذف فیزیکی خاک می‌شود، استخراج با آب داغ است (HWE). همانطور که از نامش بر میآید، ویژگی اصلی سیستم استخراج با آب داغ (HWE) توانایی تخلیه یا شستن خاک‌های معلق به مقدار زیاد است، با فرض اینکه جریان آب و راندمان جاروکشیدن حداکثر باشد.

اجزاء

پس از حذف خاک خشک با استفاده از برچسب سبز CRI جاروبرقی ایستاده با سیستم فیلتر یا کیسه راندمان بالا، اجزای روش HWE شامل پیش آماده‌سازی با یک افشانه تحت فشار اعمال می‎شود؛ با وجود این، تکیه‌گاه اصلی روش دستگاهی است که محلول شستشو را تحت فشار قرار می‌دهد، آن را گرم می‌کند، به پرز قالی تزریق می‌کند، و در نهایت، آب اضافی شستشو را به‌همراه خاک معلق بازیابی می‌کند. بدیهی است، تنوع تجهیزات و کاربردی بسیار زیاد است.

کاربرد

 جارو کشیدن خشک با یک جاروبرقی موثر و کارآمد مقدم بر هر روش تمیز کردن است.حذف ذرات خاک نامحلول وقتی مرطوب هستند دشوار است، و واحدهای HWE، بدون توجه به پیچیدگی و توانمندی آنها، برای حذف موثر خاک‌های فیبری از پرز قالی طراحی نشده‌اند.

مرحله دوم تمیز کردن HWE شامل استفاده از پیش آماده‌ساز داغ، بطور حرفه‌ای فرموله شده (در صورت عملی) روی قالی است.

سوم، اغتشاش پیش آماده‌ساز برای توزیع یکنواخت ضروری است. شدت فرآیند اغتشاش بستگی به میزان و ترکیب خاک و همچنین ظرافت طراحی پرز (خاب) قالی دارد. فرایند پیش آماده‌سازی، همراه با اغتشاش، سبب جدایی خاک از الیاف می‌شود و برای تحقق کامل روش HWE بسیار ضروری است.

چهارم، با استفاده از یکی از سه تکنیک اصلیstroking  صنعتی, استخراج و یا شستشوی کامل انجام می‌شود. مقدار کافی از محلول شوینده داغ در 100 تا 450 PSI و با سرعت 4-1 گالن در دقیقه تزریق می‌شود (میزان تزریق با قابلیت بازیابی تجهیزات جارو تعیین می‌شود). زمانیکه که ابزار استخراج بر روی منطقه مورد نظر قرار می‌گیرد، محلول تزریق شده به‌همراه خاک‌های معلق با لبه‌های نازل استخراج پاک می‌شود و در نهایت از طریق لوله‌های خلاء به مخزن بازیابی تخلیه می‌شود.

این فرآیند قبل از بازگرداندن قالی به ساکنان ساختمان، با پرداخت و خشک کردن ادامه می‌یابد.

تئوری عملکرد

 اساس روش HWE بر مواد شیمیایی شوینده اصلی متکی است. تمیز کردن زمانی به حد اعلی می‌رسد که خاک ابتدا توسط مواد شیمیایی از الیاف جدا شود، به ویژه وقتی با اغتشاش همراه باشد.

دستگاه HWE عمدتا به‌همراه سایر مولفه‌های مهم فرآیند تمیز کردن، به‌عنوان یک واحد شستشوی کارآمد عمل می‌کند. پاک کننده - نه دستگاه مثل همیشه عامل مهم در کیفیت تمیز کردن است. دستگاه تاثیر بیشتری بر کارایی اپراتور دارد تا نتایج کیفی.

تئوریHWE  شامل تعلیق خاک با ماده شیمیایی پیش تهیه شده است که شامل سورفاکتانت، کمک پاکساز قلیایی و در بعضی موارد حلال‌های خشک است. دما، اغتشاش برس و زمان ماندگاری باعث ارتقا فرآیند تعلیق خاک می‌شود. در نهایت، مقدار زیادی محلول داغ تحت فشار روی پرزها تزریق می‌شود و خاک را بیشتر از سطح الیاف معلق و تمیز می‌کند. این فاز تزریق تقریبا بلافاصله با استخراج تحت خلاء توسط ابزار مخصوصی که برای ماکزیمم حذف خاک طراحی شده است دنبال می‌شود. تعلیق خاک همراه با تخلیه کامل توسط تجهیزات HWE ، نتایج قالیشویی را بهینه می‌سازد.

عوامل موثر HWE

مواد شیمیایی

 با پیش آماده‌سازی، عملکرد مواد شیمیایی بهینه می‌شود، زیرا باعث می‌شود مقادیر مقرون به صرفه (چند گالن) از مواد شیمیایی حرفه‌ای در مناطق متوسط تا شدیدا خاکی، استفاده شود.

حرارت یا دما

دما در عملکرد مواد شیمیایی مهم است، باعث می‌شود کارآمدتر باشند و تنش سطحی آب را کاهش می‌دهند. در فرآیند HWE، مزیت دما ابتدا در مرحله استخراج (F 170-130/ 0C 77-54) زمانیکه آب داغ روی قالی تزریق می‌شود، حاصل می‌شود، و یک بار دیگر عملکرد مواد شیمیایی را طی فرآیند شستشو تسریع می‌کند.

اغتشاش

برای توزیع بهینه مواد شیمیایی در نواحی متوسط تا شدیدا خاکی، برخی از روش‌های اغتشاش فیزیکی، برس و زانویی، عمل مکانیکی و غیره مورد نیاز است. با وجود این، از نظر عملی، افزودن پیش آماده‌سازی مکانیکی به‌عنوان یک بخش نرمال از توالی رویه‌ای اقتصادی نیست، مگر اینکه خاک شدید ناشی از عدم توجه به نگهداری انباشته شده باشد.

زمان

غیر منطقی است فرض کنیم خاکی که سال‌ها در پرز قالی جمع شده است، در فاصله زمانی بسیار کوتاه بین مرحله تزریق و استخراج HWE حذف شود. درصورتیکه مقدار خاک زیاد باشد و حداکثر تعلیق خاک رخ دهد، 10 تا 20 دقیقه زمان ماندگاری باید بین پیش آماده‌سازی و استخراج "با آب" (شستشو) تامین شود.

استخراج خاک

عملیات شستشو طی فرآیند HWE قدرتمندترین مرحله قلمداد می‌شود. مواد شیمیایی مازاد - که به تنهایی و یا در واکنش با خاک‌های روغنی، ممکن است باقی مانده‌های خاکی ایجاد کنند- پاک می‌شوند. به‌علاوه، مقدار آب مورد استفاده در فرآیند HWE، همراه با فشار خلاء متمرکز نیز مقدار زیادی از ذرات نامحلول را از پرز قالی تمیز می‌کند. با وجود این، این جایگزین مناسبی جارو کشیدن خشک نیست. کلید حذف موثر خاک، فاز شستشوی استخراج است. اگر این کار انجام نشود، خاک باقی‌مانده ممکن است باعث بروز مجدد خاک غیرعادی یا رگه‌های خاکی شود. دومین اثر نامطلوب می‌تواند با خیس کردن بیش از حد قالی ایجاد شود، که منجر بوی ترش (باکتری) و در نهایت رشد قارچ می‌شود.

خشک کردن

پروژه‌های اصلی قالیشویی کف معمولا بعد از ساعت‌ها یا آخر هفتههایی که ساختمان‌ها خالی از سکنه هستند انجام می‌شود. در بسیاری موارد، سیستم HVAC برای ذخیره هزینه‌های انرژی در این مدت خاموش می‌شود. افزایش رطوبت و فشار بخار حاصل، می‌تواند نتایج نامطلوب بسیاری از جمله افزایش و/یا تقویت میکرو ارگانیسم همراه با بو ایجاد کند. این به‌راحتی برطرف می‌شود. تهویه سیستم‌های  HVACساختمان باید در موقعیت دائما روشن تنظیم شوند و سیستم‌های گرمایش و یا سرمایش برای افزایش تبخیر و رطوب‌زدایی باید در دمای متوسط (F 75) حداقل 24 ساعت در طول و پس از تمیز کردن زیاد کف، تنظیم شود. این نه تنها هوای راکد را که در آن میکروارگانیسم‌ها رشد می‌کنند، از بین می‌برد، بلکه باعث تولید دماهای پایین‌تر نیز می‌شود که در صورت همراه شدن با خنک‌سازی تبخیری، رشد میکروبی را مهار می‌کند.

جاروی خشک در مناطق متمرکز تمیز کردن، شدیدا توصیه می‌شود. حداقل دو جابجاکننده هوا (دمنده هوای بدون اغتشاش برای تسریع تبخیر) باید خریداری شود. این جابجاکننده‌های هوا، پس از قالیشویی اولین اتاق مسکونی، یا اولین 1000- 500 فوت مربع از قالی مکان تجاری، باید تنظیم شوند. پس از تمیز کردن دومین 1000 فوت مربع، دومین جابجاکننده هوا  باید به پریز برق وصل شود.

با استفاده از این روش‌ها، مناطق تردد قالی مسکونی و بیشتر قالی‌های تجاری قبل از تکمیل پروژه تمیز کردن، خشک می‌شوند و انتقال خاک از کفش به فرش مرطوب تقریبا حذف می‌شود.

دفع ضایعات بازیافتی

حداقل پنج حوزه مربوط به دفع ضایعات بازیافتی وجود دارد.

الیاف مصنوعی

طی شستشوی نخ ریسیدۀ خاب بریده و غیرحلقوی، ریختن مقداری الیاف مصنوعی اجتناب ناپذیر است. این الیاف با دوام و زیست تجزیه ناپذیر هستند و ممکن است در سیستم‌های تصفیه فاضلاب مشکل ایجاد کنند. الیاف مصنوعی باید قبل از دفع از پسآب بازیافت شوند.

نقاط حلال خشک

وقتی نقطه‌گذاری وسیع پیش از قالیشویی با استفاده از مواد فرار یا غیرفرار انجام می‌شود، بعضی از این مواد شیمیایی ناگزیر باید با چند روش تمیز کردن بازیافت شوند. از آنجاکه علم به نقطه‌ای رسیده است که اندازه‌گیری در قسمت در بیلیون (ppb) امکان‌پذیر است، حلال خشک که طی تمیز کردن بازیافت می‌شود ممکن است حاوی آلودگی و برای دفع نامناسب باشد. بسیاری از فرمولاسیون‌ها با استفاده از حلال‌های الکلی یا مرکبات، این مشکل را کاهش داده اند.

آفت کش‌ها- برای حل یکی از چندین مشکلات نگهداری خانه و یا مکان تجاری روی قالی اسپری می‌شوند. وقتی قالی جارو یا شسته شود و نخ‌های ریسیده طی قالیشویی استخراج می‌شوند، برخی از این آفت کش‌ها به حالت تعلیق درآمده، بازیافت و در کیسه‌ها یا مخازن بازیافت ذخیره می‌شوند.

 ذرات سرب

اگرچه این مشکل کاهش یافته است، میزان بسیار کم سرب در آنالیز برخی از نمونه‌های پسآب HWE  مشاهده شده است. منبع این آلودگی، رنگ سربی ساختارهای قدیمی‌تر یا سرب بنزینی است که خاک خاک بیرون را آلوده کرده و وارد محیط می‌شوند. مانند حلال‌های خشک، این ذرات در قسمت در بیلیون (ppb) اندازه‌گیری می‌شوند. بااینکه سرب از بنزین و پوشش حذف شده است، منابع نگران‌کننده‌ای هستند.

فسفات - وقتی فسفات‌های زیست تجزیه ناپذیر به آبخوان‌های طبیعی ریخته می‌شوند، به‌عنوان کود‌ باعث رشد گیاهان آبزی می‌شوند. رشد گیاهان به اکسیژن بیشتری از آب نیاز دارد، و اکسیژن کمتری برای دیگر گونه‌های آبزی، مانند ماهی، باقی می‌گذارند.

اما دو گزینه پذیرفته شده جهانی برای دفع ضایعات بازیافتی وجود دارد سیستم دفن بهداشتی یا سیستم تصفیه فاضلاب (بهداشتی). از لحاظ فنی، ضایعات جامد بازیافتی طی جارو کشیدن و استعمال برخی از روش‌های تمیز کردن حاوی مقدار کمی از آلودگی های ذکر شده هستند. در حال حاضر، آنها در مخازن زباله برای دفن بهداشتی قرار می‌گیرند.

برای ضایعات مایع (فوم خشک، شامپو، استخراج با بخار) بهترین گزینه دفع پسآب پیش فیلتر شده (بدون الیاف مصنوعی) سیستم مجرای فاضلاب (تصفیه شده) است. معمولا، این به معنی ریختن فاضلاب به سرویس‌های بهداشتی، خطوط تخلیه ماشین لباسشویی، تخلیه کارواش یا سایر مکان‌های دفع ضایعات است.

 

نتایج و توصیه‌ها

آزمایش تحلیلی روش‌های قالیشویی  به‌طور قابل توجه به دانش این موضوع افزوده است. با وجود این، چندین نقص که تاثیر معکوس بر نگرش کاربران نهایی نسبت به مسائل مربوط به توسعه پایدار قالی دارد، مشهود است.

مشخصات فرش

خصوصیات فرش تا حد زیادی به رضایت کاربران نهایی از محصول کمک می‌کند. محتوای الیاف، وزن، سبک، روش رنگ آمیزی، رنگ و ویژگی‌های اضافه شده باید در تشخیص فرش مورد توجه قرار گیرند. اهمیت انتخاب مناسب اغلب توسط صاحبان خانه، طراحان، معماران گرفته می‌شود.

نگهداری (پیشگیرانه) روزانه

اگر بتوان از ورود خاک به ساختمان‌ها جلوگیری کرد یا قبل از اینکه بتوانند در پرز قالی نفوذ کنند آنها را پاک کرد، از بیشترین مشکل تمیز کردن جلوگیری می‌شود.

رویکرد جامع

مسائل IEQ مربوط به نگهداری و تمیز کردن ساختمان‌های تجاری و سازمانی باید به‌طور جامع بررسی شوند. در حال حاضر برنامه‌های متنوع تمیز کردن منفصل هستند. نگهداری و تمیز کردن مناسب، که به‌طور فعال در یک محیط برنامه‌ریزی و مدیریت می‌شوند، می‌تواند از بیشتر مشکلات مربوط به IEQ جلوگیری یا آنها را حل کنند.

تست آزمایشگاهی

درحالیکه مطالعات بسیار خوبی در مورد نوع و مقدار خاک در قالی وجود دارد، روش‌های خاک‌زدایی در آزمایشگاه کم هستند، زیرا نمی‌توانند شرایطی که تمیز‌کننده‌ها به‌طور طبیعی با آن مواجه می‌شوند، را ایجاد کنند. اکثر علوم فعلی به‌جای نتیجه کلی فرآیند بر مسائل قابل اندازه‌گیری تمیز کردن قالی متمرکز هستند.

تکرار قالیشویی واقعی

تکرار قالیشویی، مسکونی و تجاری، که توسط طراحان، معماران، خرده فروشان و تولیدکنندگان قالی توصیه می‌شود، کاملا غیر واقعی است. برای مثال، توصیه شده است که یک قالی در مدرسه با صدها دانش آموز که حداقل 36 هفته در سال استفاده از این ساختمان می‌کنند، می‌تواند با یکبار شستشوی سالانه نگهداری شود. به‌علاوه، برای سلامتی، آسایش و توانایی‌ یادگیری دانش آموزان و معلمان مضر است (Berry و همکاران، 2002).

 6- Hot Water Extraction5- Finishing


4- Loop3- Pile